A Vámos Települések Szövetségének (VTSZ) tagjai évente szerveznek olyan találkozót, ahol alkalom nyílik, hogy egy időre együtt múlassák az időt. Ezúttal, 2018. augusztus 11–13. között, a szlovákiai Felsővámoson jártak a „vámos” falvak.
A szombat a vámszedéssel vette kezdetét. A falu határában három lovas állt őrt, ők fogadták a meghívottakat, akik a lovasok szavaira megfizették a jelképes vámot a magukkal hozott kis ajándék formájában, majd ők kaptak Puss András polgármester úrtól pár jó szót viszonzásul, aki kellemes időtöltést kívánt mindenkinek. A magyarországi Pénzügyőr Zenekar játékára mindenki a falu kultúrházához sétált, mert itt helyezték el azt az emléktáblát, amely innentől kezdve e rendezvényre emlékeztet majd minden, a faluba látogató vendéget. Az emléktábla hivatalos leleplezése után az alapiskola udvarára ballagott a nagyjából négyszáz fős sereglet. Itt először a Pénzügyőr Zenekar eljátszotta a három érintett ország, Szlovákia, Magyarország és Románia himnuszait. Következtek a hivatalos beszédek, többek között a polgármester és a VTSZ elnöke is szólt a megjelentekhez. Az esemény rangját volt hivatott emelni, hogy ott voltak a szlovák és a magyar adó- és vámhatóságok vezetői. A polgármesterek meggyújtották a „barátság gyertyáját”. Felsővámos átvette a VTSZ-találkozók vándorbotját, ezt a következő találkozóig őrzik. A falu mai vezetője színpadra szólította elődeit, a rendszerváltás óta eltelt 29 év két polgármesterét (Bugár Aladár és Zalka Ede) és ünnepélyesen megköszönte nekik a faluért tett munkájukat. Az utolsó hivatalos program a Község Díszpolgára cím átadása volt. Ezt a nagy tiszteletnek örvendő Oláh Ödön kapta, teljesen megérdemelten, hiszen bár nem Felsővámoson született, nála többet senki nem tett a falu kulturális életéért és az itt felnövő gyerekek oktatásáért-neveléséért az elmúlt évtizedekben. A délután a szórakozásé volt, felléptek a „vámos” települések csoportjai, voltak más mellett népviseletekbe öltözött csoportok, néptáncosok, énekes összeállítások. A gyerekeket arcfestési lehetőséggel, kerekes kisvonattal várták a szervezők, meg a határőrség kutyás bemutatójával. Este könnyűzenei előadók szórakoztatták a meghívottakat és a falu lakosságát.
Érdeklődésemre Puss András polgármester úr úgy nyilatkozott: „Boldog vagyok, mert a megjelentek a távozásukkor dicsérő szavakkal búcsúztak, mondván, örömteli órákat töltöttek nálunk és kellemes élményekkel telve térnek haza.” Végül kifejezte abbéli reményét, hogy a vendégül látottak mindig örömmel fognak visszagondolni a szlovákiai Csallóközben megbúvó kis faluban eltöltött időre. *
*forrás vtsz.hu